Gubitak hrane i otpad hrane postale su globalno važne teme. Stručnjaci i kreatori politika slažu se da gubitak hrane uzrokuje značajne ekonomske, ekološke i društvene štete. Svake godine se baci hrana u vrijednosti od preko 1 trilijuna dolara. Ekvivalent od 1 milijardu obroka jestive hrane se baca svaki dan u kućanstvima širom svijeta (Izvještaj UNEP-a o otpadu hrane 2024.).
Kako bi se podigla svijest o ovom problemu, UN je proglasio 29. rujna “Međunarodnim danom svijesti o gubitku i otpadu hrane” s ciljem prepolovljenja globalnog otpada hrane po stanovniku na maloprodajnoj i potrošačkoj razini te smanjenje gubitaka hrane duž proizvodnih i opskrbnih lanaca (uključujući gubitke nakon žetve) do 2030. godine”.
I naša Škola se uključila u projekt kako bi kod učenika povećala razumijevanje o problemima gubitka i otpada hrane te istražili praktične ideje za njihovo smanjenje kod naših učenika.
Učenici 4. a i 4. b razreda su pod blok satom poznavanja robe i nastavnicom Jadrankom Rosić kroz prezentaciju, raspravu i grupni rad educirani o globalnom problemu gubitka i bacanja hrane te njegovim posljedicama na okoliš, ekonomiju i društvo.
Učenici su razmjenjivali iskustva kako se u njihovim domovima odnose prema ostacima hrane te osmislili postupke i recepte za kreativno korištenje ostataka hrane.
Zaključili smo da se u kućanstvima naših učenika hrana ne baca. Ostatke hrane koriste za obrok sljedeći dan ili nova jela, ostacima voća i povrća hrane domaće životinje i kućne ljubimce, kompostiraju.
Na kraju su izradili plakat i postavili ga u holu Škole kako bi i drugi učenici bili informirani.
Jadranka Rosić