Ove školske godine naša se škola uključila u projekt Nacionalne suradničke procjene, s još 5 škola u Republici Hrvatskoj. Slobodno možemo reći da samo pioniri ovoga procesa u Hrvatskoj jer se radi o pilot projektu, a to je i dokaz naše proaktivnosti i spremnosti na inovacije.
Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih odabrana je kao nacionalna referentna točka za strukovno obrazovanje u okviru projekta EQAVET NRP te je prepoznala našu školu kao poželjnog sudionika u ovom projektu.
Projekt se provodi u skladu s Nacionalnim razvojnom strategijom Republike Hrvatske do 2030. godine, Preporukom Vijeća od 24. studenoga 2020. o strukovnom obrazovanju i osposobljavanju (SOO) za održivu konkurentnost, socijalnu pravednost i otpornost i ostalim relevantnim nacionalnim i EU dokumentima.
Projektom se želi dalje unaprijediti sustav osiguravanja kvalitete u Republici Hrvatskoj prema zajedničkom EQAVET radnom okviru dostupnom u Preporuci te počiva na EQAVET ciklusu osiguravanja kvalitete.
Nakon imenovanja članova povjerenstva škole (Nataša Vibiral, Ornela Malogorski, Ivana Štiglić, Dario Elijaš, Spomenka Bohaček i Jasmina Krznarić Smok), uvodnih priprema i edukacija izabrali smo područje Vanjski odnosi te sukladno preporukama izradili detaljno Izvješće. U izradi su sudjelovali svi nastavnici te je Izvješće dobilo iznimno visoke ocjene predstavnika ASOO i kolegica sustručnjakinja.
U periodu od 2. do 4. prosinca 2024. proces suradničke procjene proveden je u našoj školi. Kolegice iz Ekonomske i trgovačke škole Dubrovnik i Ekonomske i upravne škole Osijek uz podršku predstavnika Agencije pripremale su se za taj proces mjesec dana prije proučavanjem našeg Izvješća te raznih dokumenata škole koje smo dali na uvid. Navedenih datuma provele su razgovore (intervjue) s različitim grupama ispitanika (dvije grupe nastavnika, učenici, roditelji, poslodavci, predstavnici udruga, stručna služba i ravnateljica) što je osiguralo sveobuhvatnu sliku o stanju u školi… Na kraju smo se okupili na zajedničkom sastanku kako bismo dobili prve povratne informacije o školi te saznali kako su nas kolege sustručnjaci procijenili, odnosno koje su prednosti naše škole uočili i koja je područja moguće unaprijediti. U narednom periodu škola će dobiti pisano Izvješće o suradničkoj procjeni koje će moći koristiti u daljnjem procesu samovrednovanja.
Zaključili smo da je ovaj proces koristan, da je to vrijedno iskustvo te prilika i poticaj da radimo na unaprjeđenju rada naše škole ne samo u području vanjskih odnosa već i u drugim područjima: Ovo je prilika da još bolje identificiramo svoje jače strane, ali i područja koja zahtijevaju poboljšanje, kako bi se osigurao što kvalitetniji obrazovni proces za učenike.
Ovaj oblik samovrednovanja je koristan alat za svaku školu koja želi kontinuirano unapređivati svoju kvalitetu. Ono omogućuje školi da postane učinkovitija, fleksibilnija i bolje prilagođena potrebama svojih učenika.
Ornela Malogorski