U Komercijalnoj i trgovačkoj školi Bjelovar zadnjih petnaestak godina provodimo različite projekte i programe prevencije nasilja u vezama mladih. Ove godine uključili smo se edukacijski program u sklopu projekta „Podizanje svijesti o rodno uvjetovanom kibernetičkom nasilju nad djevojčicama i ženama te stvaranje sigurnijeg online okruženja – bE-SAFE“. Cilj je projekta podizanje svijesti i suzbijanje rodno uvjetovanog digitalnog nasilja na institucionalnoj i društvenoj razini.
Nositeljica ovog projekta koji je odobrila Europska komisija je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, a partneri na projektu su: IDIZ – Institut za društvena istraživanja u Zagrebu, CESI – Centar za edukaciju, savjetovanje i istraživanje, Domine – organizacija za promicanje ženskih prava, Komisija za građanstvo i ravnopravnost spolova iz Portugala, LEM Espana – organizacija za zaštitu ženskih prava iz Španjolske i PpDM – organizacija za zaštitu ženskih prava iz Portugala. Podršku projektu dali su Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih i Ministarstvo unutarnjih poslova. Projekt se provodi u Hrvatskoj, Španjolskoj i Portugalu od 16. siječnja 2023. do 15. siječnja 2026. godine.
Od 5. do 7. prosinca 2024. u Termama Tuhelj održan je bE-SAFE seminar za nastavnice i nastavnike te stručne suradnice i suradnike. Iz naše škole su sudjelovale koordinatorica projekta, pedagoginja Ornela Malogorski i nastavnica Božica Božoki. Svrha seminara je priprema i osposobljavanje za provođenje bE-SAFE edukacijskog preventivnog programa u srednjim školama.
Voditeljice seminara bile su sociologinja, mr. sc. Nataša Bijelić te psihologinja Sanja Cesar iz udruge CESI. Program edukacije sastojao se od 8 radionica izravno vezanih uz module koji će se provoditi u školama. Govorilo se o rodnim stereotipima i rodno uvjetovanom nasilju, nasilju u digitalnom okruženju i društvene mreže, oblicima digitalnog seksualnog nasilja, ulozi promatrača i promatračica, mitovima o odgovornosti žrtve i kako joj pružiti pomoć, o tome što poduzeti u situacijama digitalnog rodno uvjetovanog nasilja, kvalitetnim i štetnim mladenačkim vezama, kontroli i digitalnom nasilju u mladenačkim vezama.
Seminar su obogatile Hana Hrpka i Maja Vukmanić Rajter iz Hrabrog telefona koje su vodile radionicu o seksualnom zlostavljanju djece i mladih na društvenim mrežama, platformama i online igrama, o tome kako postupati u školama u slučaju digitalnog nasilja, ulozi nastavnika/ca i ostalih djelatnika/ca škole te kako pomoći djeci i mladima da se nose s neprimjerenim sadržajem na Internetu, da se zaštite i sigurno koriste Internet.
Nakon ove uvodne edukacije predviđena je implementacija programa na području cijele Hrvatske u 18 škola, a bit će obuhvaćeno oko 300 učenica i učenika i 180 nastavnica i nastavnika te stručnih suradnica i suradnika. Do kraja školske godine bit učenici će imati priliku sudjelovati u programu koji obuhvaća 4 modula (8 sati), sudjelovat će u pred i post anketiranju te će osmisliti mini kampanju u školi kako bi i druge potaknuli na promišljanje o ovim važnim životnim temama.
Ornela Malogorski