Ravnateljica sudjelovala u Erasmus+ mobilnosti u Barceloni

Datum objave: 18. travnja 2024.
Kategorija: Erasmus+ UHSR

Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja (UHSRU) nositelj je Erasmus+ projekta Innovative School Leaders for Green and Digital Transformation koji se provodi od 1. lipnja 2023. do 31. kolovoza 2024. U projektu sudjeluje 20 ravnatelja srednjih škola, podijeljenih u nekoliko timova. U jednom od timova je i ravnateljica Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar Nataša Vibiral te ravnateljice Gimnazije Bjelovar, Tanja Mamić i VII. Gimnazije iz Zagreba, Ivka Nevistić. U sklopu projekta ostvarena je mobilnost u Barcelonu od 8. do 13. travnja 2024. i pohađanje tečaja Coaching and Mentoring to Support Teachers koji je održala Maria del Monte iz Europass Teachers Academy.

Ciljevi tečaja povezani su s ciljevima projekta:

1. Usavršiti organizacijske i pedagoške kompetencije ravnatelja potrebne za inovativno vođenje srednjoškolske ustanove.

2. Osnažiti voditeljske kompetencije ravnatelja za ekološku transformaciju škole i na taj način se uključiti u provedbu Europskog zelenog plana.

3. Osnažiti ravnatelje za provedbu digitalne transformacije poslovanja škole i korištenja tehnologije u modernizaciji poučavanja.

Coaching, savjetovanje ili nadzor preuzet je iz poslovnog svijeta gdje se koristi kako bi stručnjaci postigli najbolje moguće rezultate. Tečaj je namijenjen voditeljima školskih ustanova kako bi usvojili metode pružanja pomoći učiteljima i nastavnicima, posebno u počecima njihova rada.

U školama treba razviti pozitivnu školsku klimu, profesionalne standarde institucije i profesionalni status samih mentora. Na tečaju su polaznici upoznali tehnike coachinga i savjetovanja, promatranja nastave, vođenja razgovora, aktivnog slušanja i pružanja formativnih povratnih informacija.

Svaki dan počinjali smo vježbama koje povećavaju koncentraciju, predstavljanjem svojih škola i država iz kojih dolazimo. Sve sudionice i voditeljica tečaja bile su oduševljene čipsom od jabuke naše učeničke zadruge. U prezentaciji sam predstavila sam našu županiju, grad i školske aktivnosti koje provodimo. Radni jezik tečaja bio je engleski jezik.

Dio mobilnosti su i kulturne aktivnosti. Nakon radnog dijela tečaja obišle smo u pratnji voditeljice tečaja umjetničku četvrt Gracia i neke od najpoznatijih kuća koje je projektirao poznati arhitekt Antoni Gaudi.

Posjetile smo i muzej s velikom zbirkom slika poznatog katalonskog umjetnika Pabla Picassa, uživale u večeri flamenca, posjetile vidikovac Tibidabo s kojeg se pruža pogled na predivnu i punu života Barcelonu, šetale po Rambli, najpoznatijoj ulici čiji pločnici imitiraju pijesak (po kojem je i dobila ime), naravno, iskušale paellu i cremu catalanu te se vratile pune dojmova i motivacije za svoj svakodnevni posao.

Nataša Vibiral