Krajem prošle školske godine Komercijalna i trgovačka škola Bjelovar uključila se u aktivnosti “Praćenja učenika nakon završetka strukovnog obrazovanja” koja se provodi u sklopu Erasmus + projekta EQAVET NRP (Podrška nacionalnoj referentnoj točki za europski sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju) za razdoblje 2023. – 2026. godina i kojeg je provoditelj Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih kao Nacionalna referentna točka za europski sustav osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju i osposobljavanju u Republici Hrvatskoj.
U Erasmus+ projektu EQAVET NRP sudjeluje ukupno 30 europskih država, a međunarodni karakter odražava se kroz zajedničke ciljeve, aktivnosti i dijeljenja iskustva i znanja. Agencija je kao tijelo odgovorno za strukovno obrazovanje u Republici Hrvatskoj nositelj nacionalnog dijela projekta, EQAVET NRP HR, te surađuje sa svim državama uključenima u projekt u razvijanju glavnog zajedničkog cilja, osiguravanja kvalitete strukovnog obrazovanja.
EQAVET-ov radni okvir u okviru kojeg se provodi projekt počiva na ciklusu kvalitete i 10 EQAVET-ovih indikatora osiguravanja kvalitete. Zajednički cilj projekta je razvijati i unaprjeđivati europske modele i alate osiguravanja kvalitete u strukovnom obrazovanju, imajući na umu upravo ciklus kvalitete i EQAVET-ove indikatore.
Svaka država članica koja provodi EQAVET NRP projekt na vlastiti način razvija modele i alate za koje smatra da su primjereni nacionalnom sustavu kvalitete, a u skladu s EQAVET-ovim radnim okvirom. Agencija sudjeluje kao Nacionalne referentna točka za Republiku Hrvatsku u petom ciklusu provedbe projekta koji je započeo krajem prethodne godine i traje do 2026. godine.
Navedena aktivnost u potpunosti odgovara EQAVET-ovim radnim okvirima, a u skladu je s Programom razvoja sustava strukovnog obrazovanja i osposobljavanja (2016.-2020.).
Agencija je pokrenula ovu aktivnost još 2019. godine kada je testiran i razvijeni upitnik za praćenje završenih učenika, a u aktivnosti su sudjelovale tri strukovne škole. U svakom sljedećem ciklusu projekta cilj je bio povećati broj strukovnih škola koje će sudjelovati u testiranju razvijenog mehanizma praćenja učenika nakon završetka strukovnog obrazovanja, a sukladno projektnim okvirima, za što nam je podloga bio i iskazani interes strukovnih škola za sudjelovanje u ovoj aktivnosti, a što smo i najavili na prvoj Nacionalnoj konferenciji o osiguravanju kvalitete u strukovnom obrazovanju koja se održala 2021. godine.
Naša je škola na prvoj Konferenciji 2021. godine iskazala interes upravo za ovu aktivnost te smo pozvani od strane ASOO na ovu vrijednu projektnu suradnju u ciklusu 2023.-2026.
Učenici završnih razreda pozvani su sudjelovati, ispunili su i tražene podatke i dali pristanak za kontaktiranje za godinu dana. U prvom upitniku odgovarali su na pitanja vezana za informacije o stečenim kvalifikacijama, zadovoljstvo školom, planovima za budućnost te su radili na samoprocjeni vještina i kompetencija. Idući upitnik slijedi za godinu dana kako bismo vidjeli gdje su, što rade, jesu li zaposleni ili su nastavili obrazovanje, kako su se snašli u svijetu rada ili nastavku obrazovanja, koja znanja stečena u školi su im korisna ili misle da im neka znanja nedostaju za posao koji rade.
Koordinatorica tima je Ornela Malogorski, pedagoginja, a član tima i administrator aplikacije GRATIS je Tomislav Cug. Članice su još Ivana Štiglić i Sonja Đuračić.
Više o EQAVET NRP projektu, projektnim aktivnostima i rezultatima, kao i vijesti, možete pronaći na mrežnim stranicama Erasmus+ EQAVET NRP projekta, www.qavet.hr.
Ornela Malogorski