Kockanje i klađenje – kada zabava postaje ovisnost?

Datum objave: 16. prosinca 2024.

Podaci iz nedavnog  istraživanja pokazuju da u Hrvatskoj između 50.000 i 100.000 građana ima ozbiljnije simptome ovisnosti o kockanju. Procjenjuje se da je i do pola milijuna Hrvata izravno ili neizravno zahvaćeno s povezanim problemima. Broj ovisnika je u porastu i sve je više onih koji trebaju liječenje i stručnu pomoć. Ozbiljne probleme povezane s kockanjem ima oko 10 posto srednjoškolaca jer danas imamo 15 puta više prodajnih mjesta nego prije 20 godina. Muškarci su u većem riziku, kao i oni u manjim i srednjim gradovima, a posebno zabrinjava to što svaka treća osoba poznaje nekoga tko je u problemu zbog kockanja.

Prevencija kockanja mladih adolescentske dobi te razvoj prikladnog odnosa prema igrama na sreću, kao i osobno odgovornog ponašanja u ovom području tema je koja zahtjeva važno mjesto u preventivnim programima škola. Svjesni važnost rada na ovoj temi svake se godine u našoj školi  održavaju radionice i predavanja na ovu temu. 

Ove godine, u Mjesecu borbe protiv ovisnosti, predavanje  je održala pedagoginja Ornela Malogorski i to u obliku kviza s puno interakcije, razmjene stavova i spoznaja, ali i promišljanja o važnosti rada na ovoj temi. 

Učenici su imali priliku razgovarati o tome što je sve kockanje i/ili klađenje, kome je dozvoljeno odnosno kome nije dozvoljeno, što kažu zakoni,  zašto ljudi uopće kockaju, koje potrebe zadovoljavaju pri tome, može li se lako  zaraditi velika količina novca, kakve veze imaju sreća, inteligencija i dobitak te tko je zapravo stvarni pobjednik. 

Cilj ovih radionica je prevencija kockanja i klađenja, ali i prevenciji drugih oblika rizičnog ponašanja.  

Prevencija kockanja je dugoročan proces koji zahtijeva zajednički napor škole, obitelji i cijele zajednice. Kroz edukaciju, razgovor i podršku možemo pomoći mladima da donose zdrave odluke i izgrađuju zdravije životne stilove i navike. 

Ornela Malogorski, prof.

Pročitajte još

Skip to content